Saturday, November 28, 2020
Sports

Nagaland win 41 medals in NE Olympics

Dimapur, October 30: Nagaland won 41 medals, including 6 gold medals, 9 silver medals and 26 bronze medals to be placed 5th in the recently concluded first North East Olympic Game held at the main stadium, Khuman Lampak Sports Complex, Imphal from October 24 to 28.
The second edition of North-East Olympic Games will be held in Arunachal Pradesh in 2020.
Altogether 175 players comprising of 72 male, 67 female including7 technical officials, 6 officials from the State Olympic Association as observers, 22 coaches & managers represented the State in the games.
Twelve disciplines such as archery, athletics, badminton, football, judo, shooting, table tennis, weight lifting, taekwondo, karate, boxing and wushu were played in the NE Olympic games.
Team Nagaland was led by chef-de-mission, Tali Jamir and Deputy chef-de-mission Er. Khrielievio Tsumvu along with secretary general, Nagaland Olympic Association, T. Meren Paul.
Chief Minister Nagaland and President of Nagaland Olympic Association, Neiphiu Rio, meanwhile, has congratulated all the participants and especially the medal winners.
(Page News Service)

The list of all the Medal winners are as follows:-
ATHLETICS
Gold Medal:-
1) Tsuchoi T – 5000M(Women)
2) Tsuchoi T – 10,000M(Women)
3) Seluokuolie kire – Shot Put (Men)
Silver Medal:-
1) Songmo – 5000M(Women)
2) Aungkali – High Jump (Women)
Bronze Medal:- 4*100M Relay Race (Men)
1. Rongsenmeren 2. Nekhoto Tunyi 3. Widambo Rentta 4. Imlisunep
4*100M (women)
1. Tsuchoi T 2. Peiheiteile 3. Songmo 4. Tsujem
BOXING
Gold Medal:-
1. Hmingthanlunga – 60Kg (Men)
Silver Medal:-
1. Nikito Sumi – 69Kg (Men)
2. Jichanthung Ngullie – 81 kg (Men)
3. Ani Lama – 60Kg (Women)
BRONZE Medal:-
1. Manchen Konyak – 48Kg (women)
2. Manju Basumatary – 54 Kg (Women)
3. Monu – 64 Kg (Women)
TAEKWANDO
Silver Medal:-
1. Repenkiu Tikhir – 54 Kg (Women)
2. Keneileno Nagi – 74Kg (Men)
BRONZE Medalist:-
1. Reetiz Engtee – 68 Kg (Men)
2. Iteipetbo Nkie – 58 Kg (Men)
3. Albert Lotha – 63 Kg (Men)
4. Nenghoikim Singson – 62 Kg (Men)
5. Antimonyu Chang – 53 Kg (Women)
6. Dzuvichunuo Rutsa – 49 Kg (Women)
KARATE
Gold Medal:-
1. Bamang yakum – Women
BRONZE MEDAL:-
1. Mui Ama – Women
2. Milleno Mamai – Women
3. Toshimanen Longkumer – Men
WEIGHT LIFTING
GOLD
1. Rubu Mech – 67 Kg (Men)
WUSHU
BRONZE Medal:-
1. Kibaka L Aye – 48 Kg (Men)
2. Shemele |Rhakho – 52 Kg (Men)
3. Rinku Bora – 65 Kg (Men)
4. Sagar Mech – 70 Kg (Men)
ARCHERY
SILVER Medal:-
1. Keneisa-o Theunuo – Individual Men
BRONZE MEDAL:-
1. Kilen Meren – Individual Men
2. Kevikienuo Rikha – Individual Women
TABLE TENNIS
BRONZE Medal
1. Nancy oilam
2. Kesoneinuo
3. Yawai Konyak
BADMINTON
BRONZE Medal:-
1. Ms. Shekhotolu – Women Single
2. Mr. Ankur Sangpang Rai – Men Single
3. Mr. Imliwapang & Imnatoshi – Men’s Double
SHOOTING
SILVER:-
1. Bivash Biswas – Men Air Pistol (10M)
JUDO
BRONZE Medal:-
1. Ms. Vizoseno – 52 Kg (women)
Total Medal tally
1. Gold – 6
2. Silver – 9
3. Bronze – 27

error: