Wednesday, November 25, 2020
Sports

DNSU Inter-School & College Sports Meet held

DNSU

Dimapur, September 22: Dimapur Naga Students’ Union (DNSU) held it’s 8th Inter Schools & Colleges Indoor Sports Meet at Multi Disciplinary Sports Complex, Dimapur on September 20 & 21.
In a press release by, DNSU Secretary Games & Sports, Khamjailung Kamson, said that a total of 17 schools and 11 colleges took part during the meet and the events were Badminton, TT & Tug-Of-War.
Dr. Andrew Ahoto, President of All Nagaland Private Schools Association – Dimapur Unit was the Chief Patron and Sedevilie Suohu, SDO PHED, Dimapur was the Guest Patron.
DNSU Speaker, Nupato K. Chishi declared Herbert Spencer School and S.D. Jain Girls College as the most disciplined School & College respectively and also highlighted on how discipline is important for a student.
At the prize distribution & closing ceremony, DNSU General Secretary, B. Mhajan Tsopoe, acknowledged the Patrons, Units of DNSU, Match Offcials, Head of all Schools & Colleges, Students, Official photographer Alemzungba Yaden, Progressive Shuttlers Club Dimapur & United Shuttlers Club Dimapur for Badminton, and Dimapur District Table Tennis Association for Table Tennis, Volunteers and all the well wishers for extending fullest support and making it a grand success.

List of the winners :
Badminton, Junior Category:
Girls Single :
Winner : Khrienuo Newmai (Don Bosco Hr. Sec. School)
Runners Up : Moe Nekong (Greenwood Hr. Sec. School)
Girls Double :
Winner : Imliangla Lemtur & M. Eypenti Aier (Livingstone Foundation Hr. Sec. School)
Runners Up: Baumei Phom & Savitri Sonar (SD Jain Hr. Sec. School)
Boys Single :
Winner : Serichem (Tetso Hr. Secondary)
Runenrs Up : Himato Murru (Govt. Higher Secondary School, Purana Bazaar)
Boys Double :
Winner : Lungningpeung & Rangsunlakpe (Greenwood Hr. Sec. School)
Runners Up : Tovi Chophi & Niloka Z Achumi (Livingstone Foundation Hr. Sec. School)
Badminton, Senior Category :
Women Single :
Winner : Kevin Chusi (Tetso College)
Runners Up : Kimaikeng (MGM College)
Women Double :
Winner : Kevin Chusi & Inninggwangle (Tetso College)
Runners up : Youramsangla & Mercy A Konyak (Pranabananda Women’s College)
Men Single :
Winner : Zuchopemo N. Odyuo (Tetso College)
Runners Up : Keviketho Yokha (Dimapur Govt. College)
Men Double :
Winner : Manshen Konyak & Zuchopemo N. Odyuo (Tetso College)
Runners Up : Aboto Yepthomi & Aowapang Imchen (Unity College)
Table Tennis, Junior Category :
Girl’s Single :
Winner : Nancy Oinam (Holy Cross Hr. Sec. School)
Runners Up: Tisha Jain (Christian Hr. Sec. School)
Girl’s Double :
Winner : Nancy Oinam & Vestal Sankhro (Holy Cross Hr. Sec. School)
Runners Up: Elibo Chishi & Ritsala Thonger (Greenwood Hr. Sec. School)
Boy’s Single :
Winner : Vicky Kumar Das (Christian Hr. Sec. School)
Runners Up: Ricky Hinglak (St. Edmund’s Hr. Sec. School)
Boy’s Double :
Winner : Moawapang Imsong & Lhuzinyi Rhakho (Holy Cross Hr. Sec. School)
Runners Up : Ricky Hinglak & Vigyan Paudel (St. Edmund’s Hr. Sec. School)
Table Tennis, Senior Category :
Women Single :
Winner : Kipuile (St. John College)
Runners Up : Imkumnaro Ozukum (Tetso College)
Women Double :
Winner : Kivitoli I. Ayemi & Kipuile (St. John College)
Runners up : Roshini Devi & Temsupokla Jamir (SD Jain Girl’s College)
Men Single :
Winner : Kuzuvehu Ruhotso (Tetso College)
Runners Up : Abinar Sumi (Unity College)
Men Double :
Winner : Abinar Sumi & Lanjaigai Kamei (Unity College)
Runners up : Shunyei & Rehung (St. John College)
Tug-Of-War, Junior Category :
Girls :
Winner : Little Flower School
Runners up : Christian Hr. Sec. School
Boys :
Winner : Christian Hr. Sec. School
Runners Up : Cornerstone Hr. Sec. School
Tug-Of-War, Senior Category :
Women :
Winner : Pranabananda Women’s College
Runners Up : Tetso College
Men :
Winner : Tetso College
Runners up : St. John College
(Page News Service)

error: